Web sitemize hoşgeldiniz.

Siyasi Parti Üyeliği İptali E-Devlet’ten Yapılır Mı?

19 Ağustos 2018

Siyasi parti üyeli iptali e-Devlet üzerinden yapılmamaktadır. E-Devlet üzerinden siyasi parti üyeliğiniz ile yapabileceğiniz işlemler ve herhangi bir siyasi partiye ait üyeliğinizi nasıl iptal edebileceğiniz hakkında bilgileri yazıda bulabilirsiniz.

E-Devlet’ten Siyasi Partiler Üyeliği ile Alakalı Hangi işlemler Yapılabilir?

Siyasi parti üyeliği iptali e-Devlet’ten yapılamaz fakat bir siyasi partiye üyeliğiniz olma durumunu sorgulayabilirsiniz. Bu işlem Yargıtay tarafından sağlanmaktadır. E-Devlet’e ait üyeliğiniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Yargıtay’a ait hizmetler kısmında “Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama” işlemini seçiniz. Yeni açılan ekranda “Sorgula” butonuna tıklayınız. Önünüze sorgulama sonucunuz gelecektir. Sorgulama sonucunuzu yazdırabilir veya indirebilirsiniz.

Ayrıca Yargıtay’a ait resmi sitede de siyasi parti üyeliğinize dair sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama için TC kimlik numaranız, cüzdan seri numaranızı ya da seri numaranızı girmeniz yeterli olacaktır.

Siyasi Parti Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Siyasi parti üyeliğinizin iptali işlemini yapmak için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler:

  • Kayıtlı olunan siyasi partiye başvurulabilir. İstifanızın işlenmesi için partinin SİPARWEB’e istifanızı girmesi gerekmektedir.
  • Noter aracılığıyla bir istifa belgesi düzenlenip Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilebilir.
  • Siyasi parti üyelik iptali yapmak isteyen kişi istifa dilekçesi ve kimliğiyle beraber Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu’na başvurabilir.
  • Devlet memurlar posta yoluyla dilekçesini yollayabilir. Fakat dilekçenin yanında o kurumda görevli olduğu için kendisinin getiremediğine dair bir belge de eklenmelidir.
  • İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına şahsen kimlik ve istifa dilekçesi ile başvuru yapılabilir. Bu başvuru Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iletilince istifa işleme alınır.

Siyasi parti üyeliğini iptal ettirmek isteyen kişinin doldurması gereken istifa dilekçesinde şunlar yer almaktadır:

  • Bağlı bulunduğunuz siyasi partinin kurucu üyeliğinden, parti üyeliğinden veya görevinden istifa ettiğinizi belirten bir yazı bulunmaktadır.
  • İstifa başvurusu yazan kişiye ait; TC kimlik numarası, adres, telefon numarası, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il ve nüfusa kayıtlı olduğu ilçe yazılır.
  • Başvuran adını ve soyadını tekrar yazıp imzalar.

Bu dilekçeyi yanında kimlik fotokopiniz ile teslim etmeniz gerekmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ