Web sitemize hoşgeldiniz.

Havlu Kenarı Nasıl Yapılır

29 Temmuz 2018

Havlu Kenarı Nasıl Yapılır, resimli veya videolu anlatımlardan nasıl havlu kenarı modelleri çıkarılır konusunda, oldukça pratik örnekleri seçerek işleme yapabilirsiniz. İğne oyası veya dantel seçeneklerini belirleyerek, havlunun modeli ve dokumasına göre havlu kenarı örebilirsiniz.

Havlu Kenarı Çeşitleri

Örümcekli havlu kenari, beyaz iş havlu kenarı, iğne oyası, püsküllü, boncuklu veya inci işlemeleri gibi pek çok model bulunuyor. Tığ ile havlu kenarı yapmak oldukça kolaydır. Genellikle her modelde zincir çekerek, tığ örgüsü yapılır. İğne oyası ise biraz daha beceri gerektiren ve detaylı modellerden oluşan örme tekniğidir.

İğne oyası ile havlu kenarı yapmak genellikle çeyizlik havlulara işlenir. El havlusu, yüz havlusu, hamam takımları, gelin- damat havluları, mutfak havluları veya minik süs havlularının kenarlarına işlenen oyalar, dantel ipliklerinden veya merserize ipliklerden yapılır.

Tığ İle Havlu Kenarı Yapımı

Tığ ile havlu kenarı yapımı için havlunun eni ölçülür ve iki tane olacak şekilde örgüye başlanır. Tığ ile zincir çekerek, seçtiğiniz modele göre havlu kenarı yapılabilir. Son yıllarda özellikle çeyizlik havlular için sadece uç kısımları değil, motifli kısımlarına da süslemeler yapılıyor. Kurdele işlemeleri, su taşı, patiska işlemeler, beyaz işler veya inci- boncuk süslemeleri ile havlu kenarı uyumu sağlanıyor.

Resimli anlatım örneklerini inceleyerek, istediğiniz model ve ölçüde havlu kenarı işleyebilirsiniz. Veya zincirleri dilediğiniz motiflere bürüyerek, kendi işlemenizi oluşturabilirsiniz. Örneğin çiçek desenleri yapmak oldukça kolaydır. Ya da file şeklinde 5- 10 cm uzunluğunda düz havlu kenarı örebilir, üzerini dilediğiniz aksesuarlarla işleyebilirsiniz.

Havlu Kenarı Nasıl Yapılır videolu anlatım örneklerinden 2018’in en güncel modellerini, popüler ve pratik dantel modellerini inceleyerek, rengarenk çeşit çeşit havlu kenarları yapabilirsiniz. Örülen kenarlar, elde değil makinede havluya dikilirse, uzun süre kullanım sağlar.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ