Web sitemize hoşgeldiniz.

Garanti Kapsamı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir

Garanti, satın aldığınız herhangi bir ürünün belirtilen niteliklerde olmasının taahhüt edilmesidir. Özellikle satın aldığımız elektronik aletlerde veya da mobilyalarda garanti çok daha önemlidir. Çünkü bu tür eşyalar uzun süre kullanmak amacıyla satın aldığımız eşyalardır. Dolayısıyla bu eşyaların üreticisi tarafından taahhüt edilen özellikleri taşımaları son derece önemlidir. Garanti, satın alınan bir ürünün belirlenen garanti süresi içerisinde arızalanmayacağına, kırılmayacağına veya da bozulmayacağına ilişkin bir taahhütte bulunmaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta garantinin ömür boyu sürmemesidir. Garanti sadece belirlenen süre için verilir. Ayrıca satın alınan ürün her durumda garanti kapsamında olmaz. Bazı durumlarda ürünün arızalanması garanti kapsamında değerlendirilmeyebilir. Bu nedenle de “garanti kapsamı dışında kalan durumlar nelerdir” şeklinde bir araştırma yaparak bu durumların neler olduğunu öğrenmek gerekir.

Elektronik Cihazlarda Sıvı Teması

Garanti kapsamı dışında kalan durumlar nelerdir denilince ilk olarak akla gelen durum elektronik aletlerde karşılaşılan sıvı teması problemidir. Satın aldığınız herhangi bir elektronik cihazın içine su kaçarsa, cihaz suya düşerse veya cihazın üstüne su dökülürse bu durumda ortaya çıkacak arıza garanti kapsamında değerlendirilmez. Hatta cihazınıza bir kez su değdi mi artık o cihaz için garanti koşullarından yararlanma imkânınız kalmaz. Bu nedenle de elektronik eşyaların su ile temas etmemelerine özen göstermek gerekir. Elektronik cihazlarda su ile temas bariz kullanıcı hatası olarak değerlendirildiği için bu konuda garanti verilmez. Ancak son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte suya dayanıklı akıllı telefonlar üretilmeye başlandı. Bu akıllı telefonların üreticileri tarafından suya dayanıklı oldukları ilan edildiği ve telefonların tüm reklamları da bu şekilde yapıldığı için bu telefonların sıvı ile temas etmeleri halinde bir arıza oluşursa bu arıza garanti kapsamında değerlendirilir.  Eğer suya dayanıklı bir akıllı telefon aldınız ve telefona sıvı teması olduğu anda bir arıza meydana geldiyse işte bu durumda hemen telefon üreticisine başvurup garanti koşullarından yararlanmak istediğinizi beyan etmelisiniz.

Satın Alınan Eşyaların Darbe Alması veya Düşmesi

Eğer satın aldığınız ürün bir elektronik eşya ise bu durumda o cihazın yere düşmesi veya cihazın üzerine sert bir cismin düşmesi durumunda ortaya çıkacak arızalar garanti kapsamında değerlendirilmez. Çünkü artık burada üretimden kaynaklı bir arıza yoktur. Aksine burada tamamen kullanıma bağlı bir arıza mevcuttur. Bu nedenle de elektronik eşyaları kullanırken son derece dikkatli olmak gerekir.

Satın aldığınız eşya bir mobilya ise bu durumda eğer satın aldığınız ürünle ilgili olarak ‘darbelere karşı dayanıklıdır’ gibi bir taahhütte bulunulmuş ise bu durumda düşme veya ürüne sert bir darbe gelmesi durumlarında ortaya çıkan arızalar garanti kapsamındadır. Ancak eğer siz ürünü satın alırken üretici size böyle bir vaatte bulunmadıysa bu durumda düşmeye ve darbeye bağlı olarak ortaya çıkan arızalar garanti kapsamında değerlendirilmez.

Diğer Durumlar

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar garanti kapsamı dışında kalan durumlar nelerdir sorusuna verilecek ilk akla gelen cevaplardır. Ancak yukarda saydıklarımız dışında satın alınan ürünün kullanım kılavuzunda yazan bildirimlere aykırı olarak kullanılması durumu, ürünün çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda bırakılması nedeniyle ortaya çıkacak arızalar ve ürünün yetkili servisi dışında bir yerde tamirat görmesi durumu da garanti kapsamı dışında kalan durumlardandır. Aslında garanti kapsamı kullanıcının kendi hatasından veya dikkatsizliğinden kaynaklanan arızalarda geçerli değildir. Bu yüzden de satın aldığımız ürünleri garanti süresi içinde daha dikkatli kullanmaya özen göstermeliyiz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ