Web sitemize hoşgeldiniz.

Futbol Tarihçesi

Futbol dünyada en çok oynanan takım sporudur. Başta Güney Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere oldukça sevilir ve geniş bir izleyici kitlesi tarafında beğeni ve tutkuyla izlenir. Futbol tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygın olarak oynanır ve izlenir.

Futbol İngilizcede football kelimesinden gelir ve’’ ayak topu’’ anlamına gelmektedir. Futbol daha ilk çağlarda m.ö. 2. Yüzyılda Romalılarca oynanan bir oyuna oldukça çok benzetilir ve bu oyun daha sonra İngiltere tarafından çok sevilir ve oynanmaya başlanır. Bu futbola benzeyen oyun İngiltere’de öyle çok sevilmiş ve benimsenmiştir ki kentler arası çatışmalara bile neden olmuş 12. Yüzyılda yasaklanmıştır. Hal böyle olunca o dönemlerde futbol pek fazla gelişme alanı bulamamıştır.

Günümüzde oynanan futbol ise yine İngiltere’ye dayanmaktadır. 12. Yüzyılda yasaklanan futbol 19. Yüzyılda yine oynanma alanı bulmuş ve tekrar gün yüzüne çıkmıştır. 19. Yüzyılda futbol belirli kurallara bağlantı ve bunun için 1863 yılında Futbol Birliği kuruldu. Tüm kuralları koyma, sınırlama yetkisi bu kuruma verildi ve centilmenlik ön planda tutularak oyunda her türlü acımasız, kırıcı, yıkıcı hareketler yasaklandı. Bu kurallara uymayanlar cezalandırılarak caydırıcı bir etki oluşturulması sağlandı.

Futbol 19. Yüzyıldan itibaren İngiltere’den tüm Avrupa’ya oradan da tüm dünyaya yayıldı. Çok kısa bir süre sonra ise çokça rağbet ve ilgi gören bir oyun haline gelerek tüm dünyada oynanmaya başladı. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak 1904 yılında Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) kuruldu ve akabinde ise FIFA’nın yönetiminde 1930 yılında ilk Dünya Kupası karşılaşmaları yapıldı.

Futbol 11’er kişilik iki takım halinde top ile oynanır ve belirli kurallara bağlıdır. Amaç ise ayak ile topu kaleye sokmaktır. Topa el ile müdahale etmek kesinlikle yasaktır. Fakat kafa veya vücudun herhangi başka bir bölgesi ile topa vurmak serbesttir. Vurulan topa kaleci elle müdahale edebilir. Kalecinin buradaki amacı ise kaleye topun girmesine engel olmaktır. Futbolcular kendi takımlarının simgesi olan forma giyerler. Her oyuncunun forması üzerinde farklı bir rakam yazılıdır. Tün bunların yanında futbolcular saha için özel olarak hazırlanmış ayakkabı giyerek oyunu daha rahat ve sağlıklı bir şekilde oynarlar.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ