Web sitemize hoşgeldiniz.

Fibromyalji Nedir ?Ağrı hastalığı fibromiyalji nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl

Son dönemlerde Tıp literatürüne yeni yeni giren Fibromiyalji rahatsızlığı, genellikle nadir görülen hastalıklardan bir tanesi olarak biliniyor. Aynı zamanda romatizma hastalıkları ile birlikte karşılaştırılan ve birbirine karıştırılan Fibromiyalji hastalığı, genellikle anksiyete bozukluğu olan kişilerde görülüyor. Vücudun kas ve iskelet sisteminin ciddi oranlarda ağrı çekmesi ile birlikte, aynı zamanda uykusuzluk problemi de yaratıyor. Bu rahatsızlık sonrasında vücudun belirli bölgelerinde çok yoğun miktarda ağrı oluşabilir. Ayrıca bu ağrıların depresyon ve anksiyete ile birlikte de kendisini göstermesi hastalığın çok daha zor bir hale gelmesine neden oluyor.

Fibromiyalji hastalığının belirtileri nelerdir ?

Bu hastalık diğer birçok hastalıklarla en çok karıştırılanlardan bir tanesi olarak biliniyor. Özellikle de Fibromiyalji hastalığının belirtileri içerisinde yoğun depresyon bulunması ise bu hastalığın esasında psikolojik kökeninin de olabileceğini ortaya koyuyor. Tamamıyla fizyoterapinin alanına giren bu hastalık; belirtiler olarak kendisini çok fazla göstermezse bile şiddetli ağrıların zamanla sizde artık dayanılmaz etki yaratması bu hastalığın kesin belirtisi olarak görülebilir. Fibromiyalji hastalığının ikinci en önemli belirtisi ise; kişide sürekli olarak uykusuzluk halinin belirmesidir. Vücut ağrıları kişinin uyumasını engellediği için bu rahatsızlığa sahip olanlar genellikle ya çok az uyurlar, ya da sabah çok erken vakitlerde uyanırlar. Bu rahatsızlık türü nörolojik ve fizyolojik olduğu için sizlerin bir miktar daha yoğun çaba harcaması ile ortaya çıkabilir.

Peki Fibromiyalji rahatsızlığının tedavisi var mı ?

Belki de en çok koordinasyonlu mücadele etmeniz gereken hastalıklardan bir tanesi de bu rahatsızlıktır. Fibromiyalji hastalığının tedavisi için hekiminiz ile düzenli bir işbirliği yapmanız gerekiyor. Bu rahatsızlıkla birlikte sizlerde depresyon da yoğun bir şekilde görüleceği için, mümkün olduğunca psikolojik tedavi de almaya çalışın. Bu rahatsızlığın tedavisinde genellikle doku masajı, klasik masaj ve elektrofizyoloji gibi çeşitli yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerin içerisinde sizlerde en yüksek etkiyi uyandıracak olanlardan herhangi bir tanesini seçmeniz yeterlidir. Bu hastalığın geçmesi diğer rahatsızlıklara göre bir miktar daha uzun sürebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ