Web sitemize hoşgeldiniz.

Fibroadenom, Memede kitle kanser riski taşır mı

Her ne kadar bazı meme kanseri türleri, vücudun neredeyse tamamına yayılabilecek kadar kötü huylu olmalarına rağmen fibroadenom denilen bir meme tümörü türü bu kadar da olumsuz problemlere neden olmaz. Ağırlıklı olarak iyi huylu tümör olarak da isimlendirilen fibroadenom, meme kanseri tümör çeşitleri içerisinde belki de en kolay tedavi edilebilenlerden bir tanesidir. Bu tümör ağırlıklı olarak kadınlarda görülmekle birlikte, ismine bazen fare tümörü de denilir. Bu ismin verilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi genellikle dokunduğunuz andan itibaren içeriye doğru kaçan bir yapıya sahip olmasından kaynaklıdır. Hamilelik zamanlarında % 60 oranında büyüyen ve kendisini belli eden bu tümör, menopoz dönemlerinde ise oldukça küçülmeye başlar.

Fibroadenom nasıl tespit edilir ?

Bu meme kanseri türü, en kolay tespit edilenlerden bir tanesidir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de genellikle bu tümörün çok sert bir yapıda olması ve fare gibi hemen hızlıca hareket eden karaktere sahip olmasıyla yakından bir ilgisi vardır.  Bu tümör türlerinin %90 ı çap olarak 3 cm nin altında bir miktara sahiptir. Ancak bazı durumlarda çok nadiren de olsa 15 cm yi bulabilir. Bu hastalık türüne kesin bir tanı koyabilmek için biyopsi gerekebilir. Ancak genellikle doktor muayenesi sırasında çok rahat bir şekilde kendini belli eder ve tespiti sağlanır. Fibroadenom belirtileri diğer tüm meme kanseri belirtileri ile aynıdır. Bu hastalığın en büyük belirtilerinden bir tanesi de genellikle adet öncesinde göğüste şiddetli bir ağrıya neden olmasıdır.

Fibroadenom nasıl tedavi ediliyor ?

Bu tümörden kurtulmanın en kolay yolu genellikle, cerrahi operasyon ile birlikte memedeki bölgeden çıkarılmasıdır. Ancak böyle bir cerrahi işlem, memede çeşitli sorunlara neden olabilir. En basit örneklerinden bir tanesi de; fibroadenom tedavisi yapılan bir kadının memede çöküntü yaşayabilmesidir. Ayrıca memede büyük bir kesik veya yara izinin görülmesi de, muhtemelen birçok kadın tarafından istemeyecek bir durumdur. Bu nedenle fibroadenom haplı tedavisi veya kemoterapi gibi çeşitli yöntemler denemeye çalışılır. Çok ciddi ilerleme varsa, mecburen cerrahi işlem uygulanır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ