Web sitemize hoşgeldiniz.

F28 Hatası Vaillant ve Çözümleri Nedir?

27 Ağustos 2018

F28 hatası problemi, Vaillant kombilerde sıkça karşılaşılan arızalardan biridir. Başarısız ateşleme problemi olarak bilinmektedir. Vaillant kombilere F28 hatası ve F29 hata kodları aynı anlama gelmektedir. Vaillant F29 hata kodu ile karşılaştığınız zaman da F28 Hatası Vaillant probleminde yaptıklarınızı yapmanız gerekmektedir. İyonizasyon yani ateşleme elektrotlarında, gaz armatöründe ya da kombinin elektronik kartında problem oluşmaktadır.

F28 Hatası Vaillant Kombi Ana Vana Çözümü

Vaillant kombide F28 hatası aldığınız zaman sırası ile yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemleri ve çözüm önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Doğal gaz ile çalışan cihazınızı açmak ile başlamanız gerekmektedir. Eğer doğal gaz ile çalışan farklı makinelerinizde de aynı problem görünüyor ise apartman ya da bağlı bulunduğunuz mahalleye gaz gelmiyor demektir.
  • Eğer bir gaz kesintisi söz konusu ise ilk yapmanız gereken ana vanayı kontrol etmek olmalıdır. Vana kapanmış ise vanayı açmanız gerekmektedir.
  • Boru ile aynı hizaya alarak açtığınız vanadan gaz gelmeye başlaması gerekmektedir. Vaillant kombi hatalarında ilk olarak ana vanayı kontrol etmeyi atlamayın.

Vaillant Kombi Kırmızı Mühür Çözümü

F28 hatası Vaillant kombi kontrolü için ana vanaya bakmanız gerekmektedir. Eğer ana vanada sorun yok fakat üzerinde kırmızı bir mühür var ise gazınız kesilmiş demektir. Doğal gaz faturanızı ödediğiniz zaman gazınız tekrar bağlanacak ve F28 hatası otomatik olarak geçecektir.

F28 Hatasını Kombiden Düzeltme

Eğer faturalarınızda ya da ana vananızda sorun yok ise ve F28 hatası almaya devam ediyor iseniz izlemeniz gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kombi panelinde bulunan düğmeleri kontrol etmeniz gerekmektedir.
  • Kombi panelindeki düğmelerde yanında, üstünde ya da altında alev işareti bulunan bir düğme olduğunu göreceksiniz.
  • Alev işareti bulunan bu düğme hata sırasında yanıp sönüyor olacak ya da üzerinde X işareti oluşacaktır.
  • Alev işaretinin olduğu yerde bir reset düğmesi olacak. Bu reset düğmesine kısa süre boyunca basmanız gerekmektedir.
  • Reset düğmesine basılı tuttuktan sonra kombi kendisini kapatıp açacaktır.
  • Resetleme işlemini 3 kere tekrar edebilirsiniz. Eğer 3. kez kapanıp açıldığında da sorun düzelmemiş ise servisi aramanız gerekecek.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ