Web sitemize hoşgeldiniz.

Erken Doğum Nedir ?, Erken Doğum Neden Olur? Sebepleri, Erken Doğum Yapanlar

10 Kasım 2018

Normal şartlarda bir bebeğin doğma süreci yaklaşık olarak 40 hafta gibi bir zamana sahiptir. Ancak bazı durumlarda bebeklerin 40 haftadan önce de doğduğu görülebilir. Prematüre olarak doğan bebeklerin % 14 lük bir kısmının erken doğum olduğunu belirtebiliriz. Erken doğum genellikle vajina duvarlarının çok daha erken vakitlerde kasılmaya başlamasıyla birlikte, rahmin bebeği çıkarmaya çalışması sonucu ortaya çıkar. Erken doğumun oldukça farklı onlarca sebebi olmakla birlikte, bilinen belli başlıları; kişinin sigara ve alkol kullanımı ile birlikte çeşitli mikroplar da olabilir. Erken doğum ile doğan çocuklarda bazı durumlarda herhangi bir sağlık problemi oluşurken, çoğu zaman da oldukça sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilirler. Erken doğum olan çocuğun sağlıksız olacağı görüşü tamamen yanlıştır.

Peki erken doğum hangi nedenlerden ortaya çıkar ?

Belki de diğer rahatsızlıklara göre nedenleri bakımından en fazla faktöre sahip hastalıklardan bir tanesinin de, erken doğum hastalığı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı doktorlar bunun bir hastalık olarak kabul ederken, bazıları da aniden gelişen vücut fonksiyonu olarak değerlendirirler. Rahim ve vajina duvarları çok fazla kasılırsa, bebek de erken doğum meydana gelir. Ancak bu anlatıldığı kadar basit bir şekilde oluşmaz. Eğer anne diş eti rahatsızlığına sahipse ağızdaki mikroplar kana bulaşabilir ve bu da erken doğuma neden olabilir. Erken doğum nedenlerinden bir diğeri de  annenin ağır bir yük kaldırmaya çalışması veya kalça kemiklerine baskı yapmasından kaynaklı olabilir. Erken doğum genellikle vajinal akıntının çok fazla miktarda çıkması ve kalça kemiklerinde yoğun baskı hissedilmesi ile ortaya çıkar. Birçok çift erken doğuma hazırlıksız yakalanır.

Erken doğum için herhangi bir tedavi var mı ?

Erken doğum problemi herhangi bir hastalık olmadığı için doktorlar tarafından  erken teşhis edilip müdahale edilebilecek tarzda değildir. Ancak bazıları erken doğumu hissederse, çeşitli hap tedavilerde uygulayabilir. Erken doğum için hap tedavisi uygulaması, bebeğe zarar verebileceği için çok da önerilmez. Annenin erken doğum konusunda dikkatli olması ve mümkün olduğunca ağır kaldırmaması ise onun böyle bir problemle karşılaşmasına bir miktar da olsa engel olabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ