Web sitemize hoşgeldiniz.

Enver Paşa’nın Mezarı Nerede ?

26 Temmuz 2018

Hem Türk siyasi tarihinde hem de Osmanlı tarihinde çok büyük bir yere sahip olan Enver Paşa, askeri bir deha olarak tanınıyordu. Enver Paşa 4 Ağustos 1922 tarihinde  vefat etmiş ve kendisinin ölüm nedeni de doğal yollarla olmamıştır. Enver Paşa Buhara Sovyet Halk Cumhuriyeti’n de hayatını kaybetmiştir. Tarihin en idealist insanlarından bir tanesi olan Enver Paşa, ölümü ile de düşüncelerin peşinden hayatını ortaya koyabileceğini göstermiştir. Enver Paşa’yı seven kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan bir tanesi de Enver Paşa’nın mezarı nerede sorusu olmuştur. Enver Paşa Abide-i Hürriyet denilen yerde defnedildi.

Evet Paşa’nın mezarına nasıl gidilir ?

Öldükten sonra adeta bir kahraman olarak Abide-i Hürriyet anıtı kendisi için yaptırılan Enver Paşa, İstanbul’da yatmaktadır. Bu yerin açık adresi ise; Gürsel Mahallesi, Bahçelievler Caddesi Kağıthane/İstanbul’ dur. Enver Paşa’nın mezarının bulunduğu bu yer çok fazla ziyaretçi uğramasa da bazı dönemlerde kendisi için anma törenleri yapılmaktadır. Enver Paşa hayatını düşüncelerine adamış bir isim olduğu için de daha çok idealist kişiler tarafından mezarı ziyaret edilir. Enver Paşa çatışma esnasında öldüğü için ölümü ciddi oranda şaibe içermektedir. Bu tarihi karakter 4 Ağustos 1996 tarihinde İstanbul’a defnedilmiştir. Anıt mezar tamamıyla semboliktir.

Enver Paşa nasıl öldü, ölüm sebebi nedir ?

Enver Paşa ile ilgili oldukça şaibeli ölüm nedenleri ortaya atılmaktadır. Öncelikle Buhara Sovyet Halk Cumhuriyetinde çatışma esnasında ölen Enver Paşa, aldığı mermi darbelerine çok uzun bir süre dayanamamıştır. Enver Paşa’nın neden öldüğü ile ilgili soru işaretleri henüz tazeliğini korumaktadır. Enver Paşa’nın ölümü ile birlikte Buhara Sovyet halk Cumhuriyeti’nde savaştığı ordu dağılma eşiyle gelmiştir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ