Web sitemize hoşgeldiniz.

Diyabetik Ayak ve Tedavisi, Diyabetik ayak nedir? Diyabetik ayak tedavisi nasıl olur

Şeker hastalığı vücutta yer alan hastalıkları olumsuz yönde etkiler. Damar ve sinirlerde zaman içinde çeşitli hastalıklara neden olan şeker hastalığından en çok etkilenen organlar ayaklardır.  Bacaklarda damar tıkanıklığı sebebiyle meydana gelen Diyabetik Ayak Nedenleri arasında bir numarayı şeker hastalığı alsa da bu yaraların başka nedenleri de olabilir. diyabetik ayak yarası sebebiyle kişiler ayaklarını kaybedebilirler. Diyabetik ayak sorunu her yaşta gözlemlenebilecek cinsten bir oluşumdur. Ancak yaş ilerledikçe gözükme riski daha da fazlalaşır. Her 5 diyabet hastasından en az 1 tanesi ayakta oluşan yara riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Peki diyabetik ayak nedir? Diyabetik ayak isminden de anlaşılacağı üzere şeker hastalığı ile oluşan ayak yaralarına verilen isimdir.

Şeker Hastalığının Ayaktaki Belirtileri

Diyabet yani şeker hastalığı günümüzde pek çok insanın maruz kaldığı nadir hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde belirti olarak diyabetik ayak kendisini gösterir. Ayakta çok can yakan yaraların çıkmasıyla kendisini belli eden yaralar tedavi edilmediği sürece ayağın kesilmesine varana kadar sorun yaratabilir. Diyabet hastalığı ayaklarda şişme, kızarıklık ve ateş basma gibi problemlere neden olur.  Diyabetik ayak hasatlığı önemsenmesi gereken bir hastalık türüdür. Farklı şekillerde gelişebilir.  Bazı hastalar diyabet yüzünden vücutlarındaki sıcak, soğuk, acı gibi kavramları kaybederler bu yüzden ayaklarda oluşan yaraların acısını hissetmeyebilirler. Diyabet hastalığı ayağın dış yüzeyinde yaralanmalara neden olurken iç yüzeyde de kemik kırığı, kemik deformasyonu gibi şeylere neden olabilir. Diyabetik Ayak Bakımı için bir doktora gözükerek akyalarınıza almak için krem önerisinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

Diyabetik Ayak Yarası Tedavisi

Bu yaralar için bir uzmana başvurmanız işinize yarayacaktır. Diyabetik ayak bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir? Aklınızdaki tüm soru işaretlerini doktorunuza paylaşarak ondan size yardımcı olmasını istemelisiniz. Diyabetik ayak bakımı oldukça önemlidir. Diyabetik ayaklarda oluşan ağrı, acı, sıcak, soğuk gibi hislerin kaybedilmesi nedeniyle basit bir yara deyip geçebilirsiniz. Ancak bu yaraların tedavi görmesi gerekmektedir. Bacaklarda oluşan damar tıkanıklıkları yüzünden oluşan bu ayak yaraları birkaç ayrı tedavi yöntemi ile iyileştirilebilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ