Web sitemize hoşgeldiniz.

Delirium Nedir (Akut Beyin Yetmezliği), Belirtileri ve Tedavisi |

Toplum içerisindeki en gizemli hastalıklardan bir tanesi olarak görülebilecek deliryum rahatsızlığı; içerisinde çok fazla yanlış bilginin olduğu bir hastalık türüdür. Psikiyatri kökenli olan bu hastalık, genellikle akıl sağlığını kaybetmekle bir tutulur ancak esasında deliryum çok daha farklı bir alana işaret eder. Bireylerin vücutlarındaki organlarında bulunan herhangi bir rahatsızlık nedeniyle deliryum ortaya çıkabilir. Bu iç organlardaki rahatsızlık beyindeki acı bölgesini ciddi oranlarda uyarmaya başlar ve bu da ilerleyen zamanlarda zihinsel bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olur. Deliryum rahatsızlığına yakalanan kişiler, çok rahat bir şekilde fark edilebilir. Deliryum hastalığının nedenleri şu an için belirli vücut hastalıkları olarak kabul edilse bile, esasında bunun birden çok nedeni de olabilmektedir. Bazı kişilerde yalnızca tek bir neden ortaya çıkarken, bazılarında da birden fazla neden deliryum hastalığına sebep olabiliyor.

Delirium hangi sebepten ortaya çıkar ?

Tıp literatürüne henüz yeni yeni girmeye başlayan deliryum rahatsızlığı belirtileri olarak da birçok kişinin kafasının karışık olduğunu söylemek mümkündür. Psikiyatrik rahatsızlıklar genellikle, birbirlerine çok fazla karıştırılmaları nedeniyle bu rahatsızlıkta  diğer başka psikiyatrik rahatsızlıklar ile karıştırılabilir. Deliryum rahatsızlığı, nöronlar arasındaki bağlantı zayıflığından ziyade daha çok vücuttaki iç organların vermiş olduğu acıya beynin bir tepkisi olarak görülebilir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler, gündüz çok fazla uyuşuk olurlar ve gece vakitlerinde çok daha enerjili hissederler. Delirium hastalığının en büyük belirtileri bunlar olurken, diğer bir belirtisi de uykusuzluk ve az uyuma halleridir. Tüm bu belirtilerin yoğun bir şekilde görüldüğüne inanıyorsanız, deliryum rahatsızlığının var olma ihtimali ciddi oranda yüksektir.

Deliryum hastalığının tedavisi var mı ?

Bu hastalığı atlatabilmek için öncelikli olarak vücuttaki acı kaynağının tam olarak çözülmesi gerekiyor. Deliryum rahatsızlığının tedavisi için vücudumuzda ağrıyan bu noktayı tespit etmek ile birlikte, bu acının bir an önce kesilmesini sağlamanız gerekiyor. 2. aşamada ise hap tedavisi ile birlikte deliryum rahatsızlığı kademe kademe geriye doğru düşmeye başlar. Deliryum rahatsızlığının en çok görüldüğü kesim ise daha çok akıl hastanesinde yatan hastalardır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ