Web sitemize hoşgeldiniz.

Clash Of Clans

Clash Of Clans oyunu SuperCell firması tarafından geliştirilen son derece büyük bir kitle tarafından oynanmakta olan bir telefon oyunudur. Oyun ilk önce AppStore platformunda yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştür.

AppSotre en çok indirilenler ve beğenilenler listesinde ilk sırada olan ve geçtiğimiz yıl yine ilk sırayı kimselere bırakmayan Clash Of Clans, SuperCell teknisyenleri tarafından sürekli geliştirilmekte ve oyunun stratejisi her an yenilenmektedir. Kullanıcılar ve oyunun tutkunları tarafından bağımlılık yaptığı düşünülen oyun, oyun severlerin adeta bir parçası haline gelmiştir. Oyunda klanlar dahilinde savaşların yapıldığı ve bu klanda bulunan oyuncuların klan savaşları adı altında birbirlerine karşı savaşıp ganimet elde etmeleri de oyuna ayrı bir hava katmaktadır. SuperCell firmasının son zamanlarda yükselerek gelişen teknolojisi sayesinde firmanın çıkartmış olduğu HayDay, Clash Of Clans ve son olarak Boom Beach yine AppStore listesinde ilk sıraları almış durumdadırlar. Son aylarda Android platformuna geçiş yapan oyunların, kullanıcıları ve oyunu oynayan kitlesi adete katlanarak artmış durumdadır.

Oyunda asıl olan amaç ganimet kazanarak binaların ve askerlerin geliştirilmesi üzerinedir. Birçok bina ve üretim alanları olan oyunda en önemli faktörlerden biriside köy leveline göre savunmanın geliştirilmesi ve stratejik olarak yerleştirilmesidir. Altın, iksir ve kara iksir oyunun ganimetleri arasında yer alır ve yerine göre binalar ve askerleri geliştirmek adına bunlar kullanılır.

Savaşta ve Savunmada Kullanılan Askerler;

İksir İle Üretilenler

Barbar: Sadece yer saldırılarında kullanılan barbarlar hava saldırılarında etkisizlerdir. 6 levele kadar yükseltilen barbarlar, 6. Level olduklarında çok fazla güçlendikleri için bir barbar ordusu kurularak çok iyi ganimetler elde edilebilir. Üretim maliyetleri barbarların leveline göre değişiklik gösterebilmektedir. Oyunun sembolü olan barbarları çoğu kişi tercih etmese de yüksek levelli bir barbar grubu ciddi hasarlar verebilmektedir.

Okçu: Belki de oyunda herkesin vazgeçemediği ve olmazsa olmazı olan okçulardır. Bayan okçular levellerine göre çok daha etkili bir güce sahiptirler. Duvar arkalarındaki binalara da duvardan etkilenmeden saldırabilirler. Hava ve kara saldırısı yapabilme özelliğine sahiptirler. 6 levele kadar yükseltilebilen okçular tüm oyun tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Üretim maliyetleri uygun olup bu doğrultuda kışlada kapladıkları yerde oldukça düşük olduğundan çok sayıda okçu basılabilir. Özellikle klan savaşlarında okçular küçük birlikleri ve tuzakları yok etmek adına kullanılırken. Klan kalesindeki askerleri dışarı çıkarıp köşeye çekmek adına da en çok tercih edilen askerler arasında yer alırlar.

 Goblin: Genel olarak ganimet çalma üzerine programlanmış olan goblinler çok fazla tercih edilmezler. Aslında çok fazla yarar sağlayan goblinleri düzgün ve etkili bir biçimde kullanmayı bilmek gerekir. Clash Of Clans oyunu o kadar güzel tasarlanmıştır ki her bir materyalin oyuna etkisi büyüktür. Bu nedenle goblinlerin sadece ganimetlere saldırıyor olması savaşta yaratılan bir karkaşada çok sayıda ganimet elde etmenize neden olabilir. Okçular ve devler ile başlatılan saldırıda, tüm savunma devler ve okçular ile uğraşırken salacağınız goblinler ganimeti yağmalayacak ve size belkide savaşı kazandıracaktır.

Dev: Oyunun ca alıcı noktası tam da burada belirmektedir. Devler oyunun en çok tercih edilen ve yıkım gücü yüksek askerleridir. Duvarları yıkmakta ve ordunuzun ilerlemesinde adeta bir kalkan görevi görmektedirler. İlk hedefleri rakibinizin savunmalarıdır. Toplara, havan toplarına, okçu kulelerine sırayla saldırırlar. Birçok dev bir araya gelip saldırı gerçekleştirildiğinde ve bu saldırıda iyileştirme büyüsü kullanıldığında düşmanınıza büyük zararlar verebilirsiniz. 6. levele kadar geliştirilebilen devler sayesinde çok fazla savaş kazanabilirsiniz. Hava saldırısı olmayan devleri hava saldırılarından korumanız gereklidir. bunun dışında şifacı ile devleri destekleyebilirsiniz. Devlerin stratejik olarak iyi kullanılması ve yanlarına eklenen bir grup okçu ile düşmanlar sizden korkacaklardır.

Balon: Clash Of Clans oyununda çok fazla tercih edilmeyen bir asker türüdür. Özellikle maliyetinin yüksekliği ve kışlada kapladığı yer açısından düşük seviyede ki balonları kimse kullanmaz. Üst sevilerde geliştirilmiş balonlar bir araya geldiğinde ise yıkılmayacak rakip yoktur. Çevresel olarak salınan balonlar düşmana çok ciddi zararlar verecektir. Hava saldırı yapamazlar ve kara saldırısında balondan bomba bırakırlar. Çok yavaş ilerlerler ve bu onlar için bir handikaptır. Rakip kalede okçu var ise ve rakibin hava savunmaları güçlü ise bunları yok etmeden balonların salınması tercih edilmez. Sonuç olarak asker kullanımı açısından tercih edilenler arasında sonlarda yer alırlar.

Sihirbaz: Sihirbazlar Clash Of Clans oyunun bir ödülü gibidir. Kısaca bahsetmek gerekirse ilk leveller de mavi kıyafetli ve elinden ateş topu fırlatan bu askerler ilerleyen levellerde elektrik atarak tek başlarına binaları ve savunmaları yıkacak hale gelirler. Özellikle rakipler klan kalelerinde sihirbaz olsun isterler. Sihirbazlar köy savunmasında oldukça etkilidirler. 6. levele kadar yükseltilebilen sihirbazlar ile son derece etkili savaş stratejileri üretebilirsiniz. Maliyetleri biraz yüksek olsa da bunun hakkını sonuna kadar vereceklerdir. Kışlada kapladıkları yer yüzünden kışlanızın geniş olduğu zamanlarda bir sihirbaz ordusu kurarak intikam alabilirsiniz.

Şifacı: Oyuncuların melek olarak bildiği şifacılar savaş anında askerlerinizin gücünün yenilenmesini sağlayan askerlerdir. Kanatları olan ve uçan bu askerler levellerine göre verdikleri enerji ile gücü eksilen askerleriniz ölmesini engellemeye çalışmaktadırlar. Özellikle devlerin kullanıldığı saldırılarda çok fazla tercih edilen asker türleri arasında yer alırlar. Hava savunmalarından ve kulelerden uzak tutulması gereken şifacılar dayanıklılık olarak güçsüzdürler. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken durum hava savunmalarını yok etmektir. Hava savunmaları yok edildikten sonra salınmaları önerilir.

Duvar Yıkıcı: Oyunun bir başka vazgeçilmez askerlerinden olan bu zombi kılıklı yaratıklar ellerinde taşıdıkları bombalar ile duvarları hedef alırlar. Duvarlara geldiklerinde kendilerini patlatan bu askerler devlere ve barbarlara yol açarlar. Duvarlar savunma adına kullanılan en güçlü alanlardır. Rakibiniz ana binasını korumak adına etrafını duvarlar ile örerler. Köyün geneli de çoğu zaman duvarlar ile örülü olmaktadırlar.  Duvar yıkıcı askerleri kullanarak başlattığınız saldırıda açılan gedikten devlerinizi salabilirsiniz. Köyün savunmasını yıkma başlangıcı açılan gediklerden geçmektedir.

Ejderha: Ejderha adından anlaşılacağı üzere alev saçan mitolojik bir hayvandır. Kocaman kanatlarıyla ağzından saçtığı alevler ile adeta Clash Of Clans oyunun gözbebeğidir. Oyuncular genelde kışlalarını full ejderhalar ile doldurarak ejderha saldırısı gerçekleştirmektedirler. İlk levelde canı pek dayanıklı olmayan ejderhalar yüksek levelli olduklarında aşırı dayanıklı hale gelirler. Klan savaşlarında ejderha saldırıları çok meşhurdur. Maliyetleri hayli yüksek olan ejderhalar, Clash Of Clans oyunundaki en çok iksir ile üretilen askerler askerlerden ikincisidirler. Ejderhalar yavaş hareket eder ama çok ciddi zarar verirler. Ejderha saldırılarında hızlandırma büyüsü kullanmak kısa sürede düşman savunmasının büyük bir kısmını yok etmeniz adına güçlü bir adım olabilir.

P.E.K.K.A: Bir şövalye olduğu düşünülen güçlü zırha sahip bu asker, elindeki kılıcı ile son derece yüksek hasarlara neden olan bir kurmaydır. En büyük handikabı elektriktir ve kesinlikle tesla kulelerinden uzak tutulması gereklidir. Canı ve dayanıklılığı oldukça yüksektir. Kışlada en çok yer kaplayan ikinci askerdir. Gelişmiş köy sahipleri gelişmiş leveldeki P.E.K.K.A ile büyük başarılar kazanmaktadırlar. 5. Levele sahip bir P.E.K.K.A yı kimse durduramaz. İksik ile üretilen en pahalı asker olarak Clash Of Clans oyununun kayıtlarında yer alır.

Kara İksir İle Üretilenler

Kara iksirden bahsetmek gerekirse, oyunda en zor toplanan ve tüm oyuncuların elde etmek için büyük gayret gösterdiği ganimettir. Kara iksir sondaları tarafından üretilen ve uzun zamanda az miktarda üretilebilen kara iksirleri toplamak ve biriktirmek hayli zaman almaktadır. Bu nedenle sadece kara iksir ganimetini toplamak için bile saldırı alabilirsiniz. Oyuncular kara iksir depolarının korunmasına hayli özen gösterirler. Kara iksir askerlerini üretmek için İzbe kışlaya sahip olmak gereklidir. Peki kara iksir kullanılarak üretilen askerler nelerdir?

Dalkavuk: İzbe kışlanız açıldığında sizi ilk olarak karşılayacak asker olan Dalkavuklardır. Kanatları olan ve ateş benzeri bir şey atarak düşmanlara zarar veren dalkavuklar level olarak yükseltildikleri vakit çok büyük zarara neden olabilirler. Kara iksir ile üretilen en ucuz askerlerdir. Büyük bir dalkavuk ordusuyla tek bir noktadan başlatılan saldırıda kazanma oranınız hayli yüksektir. hava ve kara saldırısı gerçekleştiren dalkavuklar uçan şifacı ve ejderlere de saldırabilirler.

Domuz Binici: İzbe kışlanın bir tık geliştirilmesiyle birlikle açılan domuz biniciler neredeyse tüm oyuncuların en çok sevdiği askerler arasında yer alırlar. Duvarların üstünden atlayabilen bu askerler hızlı hareket etme ve yıkım güçleriyle birlikte çok büyük zararlar verebilirler. Kara iksir ile geliştirilebilen bu askerler güçlendiklerinde tek başlarına bir grup halinde bir köyü yok edebilirler. En sık kullanılan Clash Of Clans askerleri arasında yer almaktadırlar. Ellerinde bulunan baltalar ile ana bina ve savunmalar ciddi hasarlar veririler. Hava saldırıları yoktur ejdere ve dalkavuklara karşı bir şey yapamazlar.

Valkyrie: Kızgın ve elinde baltası olan bu kadın asker, keskin dönüşleri ile rakiplerinize büyük hasarlar vermek üzere savaşmaktadır. Son güncellemeler ile birlikte dayanıklılık ve hasar puanı da arttırılan Valkyrieler çoğu kişinin tercih etmediği askerler olsa da yüksek levelli oyuncuların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Bu kadın askerler yüksek levelle çıkartıldıklarında verdikleri hasar puanlarıyla tek vuruşta bir savunmayı yok etme gücüne sahiptirler.

Golem: Taştan yapılmış bir görünüme sahip olan bu dev yapısında ki asker yavaş ilerler güçlü saldırılar yapar. Hava saldırısı yoktur. Karadan ilerler, maliyeti olarak 400 kara iksir civarı bir bedelle üretilir. Kapladığı yer 30 kişilik civarıdır. Çok yer kapladığı için çok fazla tercih edilmese de yüksek levele sahip olan bir golem rakip köyde kalan bütün binaları yıkmaya yetecek güce sahiptir.

Cadı: Oyunun en son açılan askeridir. Yanında savaşta ölmüş askerlerin iskeletlerini gezdirir. Bir bakıma ölmüş askerleri diriltip tekrar saldırtabilir. Kendi yıkım gücü pek fazla olmasa da, klan kalesinde savunma olarak iyi iş çıkarabilir.

Bahsettiğimiz üzere Clash Of Clans gerçekten bulunduğu yeri hak eden bir oyundur. Nitekim dünya çapında bu kadar çok insanın bu oyunu oynuyor olması bunun bir nevi kanıtı olarak düşünülebilir. Sürekli güncellenmesi, teknik destek hızı ve desteklediği diller ile büyük takdiri hak etmektedir. Köy dizilimi ve savunma stratejileriyle birlikte oyun sizi kendine bağımlı hale getirme kapasitesine sahiptir.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ