Web sitemize hoşgeldiniz.

Bor Madeni Nedir? Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir?

1 Haziran 2018

Petrol günümüzün en önemli üretim ve enerji kaynağıdır. Doğada saf halde değil çözeltiler ve elementler arası birleşimler içerisinde görülmektedir. Ancak çok yoğun kullanılıyor olması yakın gelecekte petrol kaynaklarının tükeneceği ve yeni arayışların olacağı öngörüsünü doğurur. Teknolojinin de yardımıyla yeni kaynaklar ve bu kaynaklara dayalı yeni üretim ve enerji sağlama teknikleri geliştirilmektedir. Ülkemizde yoğun rezervi bulunan bor madeni bu anlamda büyük bir potansiyel olarak görülmektedir. Peki, bor madeni nedir önemi ve kullanım alanları nelerdir?

Bu soruya verilecek cevap özellikle ülkemizde yoğun rezervi bulunan bu madenin doğru değerlendirilmesinin sağlanması noktasında büyük önem taşımaktadır.

Tarihte Bor Madeni Kullanımı

Bor madeninin günümüzdeki teknolojiler ve yaşam standartlarının devam ettirilebilmesi açısından önemi yeni kavranıyor olsa da keşfi ve kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Buna göre tarihi kaynaklar eski Babil döneminde bor ticareti yapılarak bunun altının işlenmesi noktasında kullanıldığını tespit etmişlerdir. Maden farklı amaçlarla da kullanılmıştır. Mısır uygarlığının mumyalama ve tıbbi uygulamalarda bor kullanmış olması buna örnektir.

Ülkemizde Bor Rezervleri

Bor madeni çok özel bir kaynaktır ve dünyanın sayılı coğrafyaları bu özel kaynağa sahiptir. Türkiye dünyadaki işletilebilir bor rezervlerinin %70’ten fazlasına sahiptir. Bor madeninin gelecekte petrolün tükenmesinden sonra her alanda kullanılabilecek özelliklere sahip olduğu düşünüldüğünde ülke ekonomisi ve itibarı açısından ne kadar önemli bir kaynak olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Türkiye dışında Amerika, Çin, Rusya ve birkaç ülke daha %10’u aşmayan bor rezervlerine sahiptir. Bor rezervinin bugünkü durumuna göre aşağıdaki yorumlar yapılabilir:

 • Bu oranlar teknolojik gelişmelerle birlikte yeni keşfedilecek rezervlerin olması halinde değişebilecektir.
 • Her halükarda ülkemizin bor rezervi dünyanın çoğunluğunu oluşturacak kapasiteye sahiptir.
 • Bugüne kadarki çalışmalar baz alındığında mevcut kaynaklar ile birlikte bulunması muhtemel görülen kaynakların toplamda 1000 yıla yakın süre tüm Dünya nüfusuna yeteceğini göstermektedir.
 • Türkiye’deki bor rezervlerinin en önemli özelliği ve ülke adına sağladığı en büyük avantaj ise kaynaklara ulaşımın kolay olmasıdır. Bir başka deyişle ülkemizde bor rezervleri çok düşük maliyetler ile değerlendirilme potansiyeline sahiptir.

Bor Nerelerde Kullanılır?

Dünya’da bor ticareti ham madde, rafine ürün veya kimyasal ürün şeklinde gerçekleştirilmektedir. Gün geçtikçe bu kaynağın dünya pazarındaki değeri ve önemi artmaktadır. Çok geniş sektörlere ve gelecek teknolojilere hitap eden bor madeninin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cam ve seramik üretimleri
 • Nükleer çalışmalar, uzay, bilgisayar, havacılık teknolojileri
 • İlaç, tekstil, kimyasal, deterjan, kozmetik vb. ürünler
 • İnşaat ve mühendislik alanları
 • Tarım, gübre, kağıt kullanım ve üretim alanları
 • Bunlara ek olarak daha yüzlerce kullanım alanı

Özellikle cam ve seramik sektörleri tarafından günümüzde yoğun olarak kullanılan bor petrolden sonra Dünya’daki en önemli kaynak olarak görülmektedir. Tüm bu sektörlere hitap edecek üretimlerde Türkiye kaynaklarda olduğu gibi liderliği ele almaktadır. Dünya üretiminin %50’yi aşan bir kısmı ülkemiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bor Kullanım Alanının Genişlemesinin Önemi

Gelecekte çok geniş sektörlerde tam olarak kullanılmaya başlanacak olan bor madeni sahip olan toplumlara önemli ekonomik üstünlükler sağlayacaktır. Bununla da kalmayarak teknolojik gelişmelerin sahip olan ülkelerde daha hızlı gerçekleşmesi imkanı doğacaktır. Bunları maddeler halinde şu şekilde dile getirebiliriz:

 • Çok sıcak bakılmasa da nükleer uygulamaların tüm gelişmiş ülkelerde yayılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bor madeni sahip olduğu özellikle sayesinde nükleer çalışmalara büyük katkı yapabilecektir. Türkiye bor madeni rezervlerini doğru değerlendirdiği takdirde enerji ve teknoloji alanında büyük ilerleme kat etmesi mümkündür.
 • Bor madeninin kullanım alanının artması yeni mühendislik ve sektörlerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu da istihdamın artmasına, insanların yeni iş imkanlarına sahip olması anlamına gelir.
 • Artık pek çok taşıt ve uçak bor madeninden yararlanılarak geliştirilmektedir. Bu gelecekte daha da yayılacaktır ve sahip olan ülkelere fayda sağlayacaktır.
 • Ülkemizin pek çok konuda dışa bağımlılığının azaltılması imkanı bor madeni ile sunulmaktadır.

Bor madeni nedir önemi ve kullanım alanları nelerdir? sorusuna doğru cevap verildiği ve kaynaklar doğru değerlendirildiği takdirde hem dünya nüfusunun yaşam standartları korunarak daha ileriye götürülebilecek hem de ülkemiz dahil pek çok toplumun refah düzeyi ileriye gidecektir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ